Datuve :: Starptautisks pētījums par datu zaudēšanas vai nozagšanas risku nelegālas programmatūras dēļ

Datuve

Mana Datuve

Reģistrācija | Noteikumi | Paroles atjaunošanaForums

Ieskaties


Raksti

Lietotāji online

Lietotāji online: 100

Reģistrētie lietotāji online: 0

Viesi online: 100

Datuve.lv video
Top.LV

Starptautisks pētījums par datu zaudēšanas vai nozagšanas risku nelegālas programmatūras dēļ

Ievietoja: MartinsKarelis @ 2010.11.21 11:30  

80% cilvēku ir noraizējušies par dažādiem ar nelegālas programmatūras lietošanu saistītiem riskiem, liecina šodien Microsoft publiskotā starptautiskā pētījuma rezultāti. Pētījuma ietvaros aptaujāti 38 000 respondentu 20 pasaules valstīs par viņu attieksmi pret pirātiskām datorprogrammām.

Aptaujā konstatēts, ka trīs reizes vairāk lietotāju uzskata pirātiskas programmas par mazāk drošām, nekā to, kas tā nedomā. 82% saviem draugiem ieteiktu lietot legālu programmatūru.

„Mūsu klientu vēstījums ir ļoti skaidrs: „nelegālas programmas atstāj uz mums negatīvu ietekmi!”, jo īpaši, ņemot vērā to, kā cilvēki šodien dzīvo, strādā, sazinās tiešsaistē, dalās ar attēliem, tērzē vai iepērkas interneta veikalos,” saka Mindaugas Glodas, Microsoft Baltijas reģiona vadītājs, Microsoft Latvia vadītāja v.i. „Vēl vairāk, patērētāji gaida no industrijas un valdībām vairāk informācijas un aktīvāku rīcību, aizsargājot lietotājus no nelegālām programmām un to negatīvās ietekmes. Tāpēc mēs cenšamies darīt maksimāli daudz, lai palīdzētu un skaidrotu situāciju.”

„Arī Latvijā praktiski puse iedzīvotāju piekrīt tam, ka legāla programmatūra ir drošāka un labāk pasargā datoru no vīrusiem (50%; 2,5 reizes vairāk nekā to, kas nepiekrīt šādam viedoklim), kā arī viedoklim, ka lielākā daļa cilvēku, kuri pērk nelegālas datorprogrammas, nemaz nezina, ka tās ir nelegālas (46%). 42% aptaujāto ir izteikuši kādas bažas attiecībā uz nelegālo programmatūru lietošanu, tai skaitā iespējamību pazaudēt datus no lietotāja datora (10%), ieguldījuma nenešanu Latvijas ekonomikai (10%), grūtāku strādāšanu ar to (8%), iespējamību, ka tiek nozagta lietotāja identitāte (7%) un citas. Iedzīvotāji izprot to, ka situācijā, kad nepieciešams atbalsts no programmatūras un datortehnikas ražotāja, pēc iedzīvotāju domām, drīzāk to nesaņems nelegālas programmatūras lietotāji (tā uzskata 52% aptaujāto),” apstiprina Sarmīte Mickeviča, Microsoft Baltijas reģiona mazo un vidējo klientu grupas vadītāja.

Šodien publiskotie dati apliecina - datoru lietotāji uzskata, ka oriģināla programmatūra ir drošāka, darbojas labāk un ir vieglāk atjaunojama. Tie apliecina arī to, ka cilvēki, iegādājoties datorprogrammas, cenšas pārliecināties par to legalitāti – aplūkojot iepakojumu, ievadot produkta atslēgu, kuru aktivizējot, tiek apliecināta produkta oriģinalitāte.

Tomēr augstas kvalitātes viltojumi tirgū padara arvien grūtāku iespēju atšķirt oriģinālu no viltotas programmatūras. Mazāk kā puse no pētījuma respondentiem bija pārliecināti, ka varētu atšķirt viltotu programmu no legālas, ap 70% vēlas, lai valsts institūcijas un ražotāji vairāk iesaistītos šīs problēmas risināšanā.

Aleksandrs Lusis, kurš nejauši iegādājās nelegālu programmu internetā, stāsta par savu pieredzi: „Nepatīkamus pārdzīvojumus, reizes un zaudējumus man sagādāja Windows 7 pirkums E-bay. Programmas disks atnāca glītā iepakojumā un izskatījās ļoti labi, bet, veicot autorizāciju, konstatēju, ka ne tikai esmu zaudējis laiku un naudu, bet arī kļuvis par likumpārkāpēju, mēģinot zagtu īpašumu instalēt uz sava datora. Tagad cenšos panākt vismaz savu tēriņu atmaksu no pārdevēja. Ceru, ka tas arī izdosies.”

„Ja patērētājam tiek pārdota nelegāla programmas kopija, kas piedāvāta kā oriģināls, tas nozīmē, ka saskaņā ar normatīvajiem aktiem patērētājs nav saņēmis līguma noteikumiem atbilstošu preci un viņam ir tiesības vērsties pie pārdevēja ar darījumu apliecinošu dokumentu un pieprasīt naudas atmaksu vai maiņu pret līguma noteikumiem atbilstošu preci. Protams, pasūtot preces ārpus Eiropas Savienības robežām, situācija kļūst krietni sarežģītāka. Katrā ziņā pircējam ir jābūt uzmanīgam, iespēju robežās jāpārliecinās par preces atbilstību un noteikti jāsaglabā darījumu apliecinošs dokuments. Līdz šim gan sūdzības par nelegālas programmatūras iegādi PTAC nav saņemtas,” informē Patērētāju tiesību aizsardzības centra direktore B.Vītoliņa.

Lai palīdzētu saviem klientiem sevi pasargāt, Microsoft ik gadu visā pasaulē rīko Patērētāju izglītošanas dienu, skaidrojot, kā sevi pasargāt no pirātisma, kā rīkoties, ja tomēr nopirkta nelegāla programmas versija, kā arī informējot par pieejamajiem informācijas resursiem un rīkiem programmatūras legalitātes pārbaudei.

„Viens no drošākajiem veidiem, kā pārliecināties par programmas legalitāti, ir iziet Windows validācijas testu tūlīt pēc programmas iegādes,” uzsver Sarmīte Mickeviča.

Latvijā tika veikta atsevišķa iedzīvotāju aptauja, lai gūtu salīdzinājumu ar starptautiskā pētījuma datiem.

Microsoft starptautiskais pētījums pieejams:
http://www.microsoft.com/presspass/presskits/antipiracy/materials.aspx
Vairāk informācijas par patērētāju drošību: www.howtotell.com http://www.microsoft.com/genuine/
Windows validācijas tests: http://www.microsoft.com/genuine/validate/

Saistītie raksti

Komentāri

#1 ds @ 2010.11.21 12:37

Visos portālos pēc kārtas līdzīgi teksti. MS jaunā kampaņa !

#2 stendec2 @ 2010.11.21 13:30

:D :D eh eh eh Ms

Lietojiet linux, bezmaksas un legāli

#3 sk @ 2010.11.21 14:45

Pilnīgs reklāmas raksts!

#4 usver @ 2010.11.21 16:15

Pētījums šķiet nepilnīgs.
 JO tajā nav piedraudēts, cik reižu biežāk plīst HDD , ja uz tiem darbināta nelegāla programmatūra. Un slavināts, cik gan droši legāla programmatūra aizsargā HDD, CPU, RAM u.c svešvārdus, kuri visbiežāk neizsaka neko parastajam jūzerim, kuru ar šādām pasaciņām varētu nobiedēt.
Bet tas izskatītos tik efektīgi!!!

Ēbajā pirkt Windows 7 - no Ukrainas vai Krievijas varbūt? :) Varbūt no Nigērijas? Nigērieši būtu ar mieru pārdod vindozi pa lēto - tie, kas vēlas ietaupīt, pērkot filmas un mūziku par 1$/gab vai vindozi par 20$/gab, var droši vērsties pie viņiem ;)

#5 kritikbots @ 2010.11.22 12:31

Man ir nelielas aizdomas, ka Aleksandrs Lusis ir idiots, jo iegādājas programmatūru un tāpat trāpa uz pirātiskas kopijas. :D

#6 JanciX @ 2010.11.30 18:56

Es nesaprotu kāpēc cilvēki vispār pērk visādos kaktu veikalos, ja grib oriģinālu. Aizej uz ražotāja mājaslapu un pērc tur, būs gan lēti gan droši. Cits tāpāt nevar tirgot lētāk nekā ir pašizmaksa. Protams ir izņēmumi, piemēram pērkot caur "steam" spēles ir lētākas.