Datuve :: Ar ko Windows ir labāks vai sliktāks par citām operētājsistēmām?

Datuve

Mana Datuve

Reģistrācija | Noteikumi | Paroles atjaunošanaForums

Ieskaties


Raksti

Lietotāji online

Lietotāji online: 130

Reģistrētie lietotāji online: 0

Viesi online: 130

Datuve.lv video
Top.LV

Ar ko Windows ir labāks vai sliktāks par citām operētājsistēmām?

Ievietoja: kapanen @ 2016.03.21 17:56  

wlo

Turpinot, savu iepriekšējo rakstu par Windows lielo popularitāti, vēlos šo tēmu turpināt. Šoreiz rakstā tiks salīdzināta konkurētspēja un izceltas priekšrocības starp trīs vadošajām operētājsistēmām: Windows, Linux un Mac OS X.

Par Mac OS X
Ja runājam par Mac OS X, tad noteikti ir jārunā arī par pašu Apple. Būtībā Mac OS X ir balstīta uz Apple produkciju jeb otrādi: Apple iet roku rokā kopā ar Mac OS X, kura tiek uzstādīta visiem Apple datoriem un būtībā nav paredzēta lietošanai uz citām ierīcēm (vismaz ne pilnvērtīgi un bez papildu iejaukšanās). Mac OS X sistēmai ir pietiekami labs atbalsts un iespēju ziņā tā noteikti neatpaliek no Windows vai Linux. Galvenā lieta, ar ko Mac OS X kontekstā ar Apple produkciju ir labāka - tā ir ļoti kvalitatīva un ilgtspējība, pateicoties kvalitatīvajiem „dzelžiem”, kas ir ietverti Apple datoros. Tāpat arī no drošības aspekta šī sistēma bieži vien tiek slavēta.

Acīmredzot, vienīgais traucēklis, kas kavē šīs sistēmas izplatību, ir visai augstā cena par Apple produktiem, kurus ļoti liela daļa cilvēku nevar atļauties iegādāties, līdz ar to atgriežoties, pie pārbaudītās vērtības par zemāku cenu - Windows. Mac OS X un Apple ir diezgan grūti salīdzināt ar kaut ko citu, jo tas ir viengabalains un nāk komplektā, tomēr Apple ir sava mērķauditorija, no kuriem liela daļa ir grafiskie dizaineri, kuri atzīst Mac OS X par vispiemērotāko grafisko darbu veikšanai.

Linux un Windows
Kamēr pastāvēs šīs divas operētājsistēmas, tikmēr tās allaž tiks salīdzinātas. Skaidrs ir viens - Windows, bez šaubām, ir populārāks, tomēr daudzās lietās Linux noteikti ir labāks. Interneta pasaulē ir ļoti daudz cilvēki, kuri sevi sauc par „Windows lietpratējiem” un piedalās dažādās diskusijās par Windows un Linux, kaut paši ne reizi dzīvē nav paši izmantojuši Linux vai redzējuši to darbībā.

Ja jau esmu sācis runāt par Linux priekšrocībām, tad noteikti dažas no tām būtu jāuzskaita:

Darbība un veiktspēja
Ir izplatīts mīts, ka ar Linux darboties ir grūtāk nekā ar Windows. Varu droši apgalvot, ka tā nav! Linux izstrādātāji arī nestāv uz vietas un nemitīgi to attīsta. Mūsdienās Linux darba virsmu var pielāgot pēc vajadzībām, tāpat arī nomainīt vai pievienot citu grafisko saskarni vai izmainīt darba virsmas izkārtojumu. Visas ikonas, nosaukumi un saīsnes ir tik pat labas kā Windows un pat labākas.

linux

Linux darba virsma
Linux jau no pašiem pirmsākumiem ir izcēlies ar veiktspēju. Uz Windows sistēmas, bieži vien ir novērojama lietotņu sastingšana jeb tautā sauktā "uzkāršanās", kuras rezultātā dažreiz nepietiek ar Ctrl+Alt+Del kombināciju un pat nākas pārstartēt visu ierīci. Linux parasti pietiek nospiest Ctrl+Alt+Esc, lai nokautu konkrēto lietotni, vai Ctrl+Alt+Backspace, lai izietu no Xlogu sesijas. Var arī ar Ctrl+Alt+F1 pārslēgties teksta konsolē, un tajā nokaut "uzkārušos" lietotni - Windows vidē vairākas no šādām iespējām nemaz neeksistē.

Drošība
Daudz tiek runāts par drošību, vīrusiem un citām līdzīgām lietām. Šajās diskusijās bieži tiek kritizēts Windows - un tas ir pamatoti. Jau no laika gala Windows operētājsistēmai ir bijuši neskaitāmi drošības „caurumi” un Microsoft šos drošības atjauninājumus jeb „ielāpus” izstrādā ar lielu nokavēšanos (nereti ar tiem kopā radot vēl jaunas ievainojamības). Protams, nevar teikt, ka Linux ir imūns - tā nav. Bet tam ir daudz grūtāk uzbrukt un tajā problēmas tiek novērstas daudz ātrāk. Praksē liela daļa Linux lietotāju neizmanto papildus aizsardzības programmas.

Kopējās izmaksas
Windows nespēj sacensties ar Linux kopējo izmaksu ziņā, sākot jau ar to, ka Linux programmatūras versijas ir bez maksas, bet Windows par katru licenci iekasē ievērojamu naudas summu. Windows noteikti papildus pieprasa arī dažādas drošības programmas, kurām arī ir katrai sava cena. Linux šādas nepieciešamības nav, jo vismaz pagaidām drošība ir augstā līmenī un papildu programmatūras nav nepieciešamas.

Servera nodrošināšana
Esošajā laikmetā daudzas lietas no ikdienišķām kļūs virtuālas un darāmas pie datora ekrāna. Spilgts piemērs ir rēķinu maksājumi, rezervācijas u.c. Lai šos pakalpojumus nodrošinātu – ir nepieciešams drošs un uzticams serveris. Šajā jomā Linux ir līderis. Linux serveris ir ātrs, drošs, viegli konfigurējams un ļoti pielāgojams dažāda mēroga sistēmām. Uz Linux ir pieejamas milzums daudz Apache alternatīvu, no kurām dažām ir neticami laba veiktspēja. Lielākā daļa nopietnie tirgus spēlētāji, kuri uztur serverus un ar tiem saistītos pakalpojumus, ir bāzēti uz Linux operētājsistēmas.

Komandrindas iespējas
Šajā ziņā Linux ir daudz elastīgāks par Windows. Linux komandrindā jūs varat izdarīt praktiski visu, ko nepieciešams, darbinot Linux operētājsistēmu. Protams, jums nepieciešamas šādas tādas zināšanas, lai to izdarītu, bet tas pats attiecas arī uz Windows komandrindu.
Vislielāko starpību var izjust attālināti kontrolējot kādu citu serveri.

Bet kāpēc tad Windows joprojām ir vispopulārākā operētājsistēma?
Daļu no atbildes atradīsiet šajā rakstā. Tomēr ir vēl arī citi iemesli – piemēram, liela daļa programmatūru primāri tiek radītas tieši priekš Windows. Nav jau tā ka Linux nav atbalsta no trešās personas produktiem, tomēr ņemot vērā faktu, ka Windows ir vadošais spēlētājs, tad no tirgus viedokļa programmu izdevēji sākotnēji domā par Windows un tikai pēc tam par citām OS. Tāpēc arī daudzas specifiskas programmas (piemēram - projektēšanai) citi specifiski risinājumi joprojām atbalsta tikai Windows platformu. Kā vēl viens iemesls jāmin: datorspēļu izplatība uz Windows ir daudzreiz lielāka nekā uz Linux. Protams, savs spēļu tirgus pastāv arī Linux, tomēr tas ir salīdzinoši neliels, kā arī - jāatzīst - ar ne pārāk augstas kvalitātes spēlēm.

Saistītie raksti