Datuve :: Tehnoloģiju laikmetā pirmajā vietā jāliek cilvēki

Datuve

Mana Datuve

Reģistrācija | Noteikumi | Paroles atjaunošanaForums

Ieskaties


Raksti

Lietotāji online

Lietotāji online: 257

Reģistrētie lietotāji online: 0

Viesi online: 257

Datuve.lv video
Top.LV

Tehnoloģiju laikmetā pirmajā vietā jāliek cilvēki

Ievietoja: Datuve @ 2016.05.01 11:13  

Prognozes liecina, ka jau tuvākajos gados par mūsu kolēģiem kļūs dažādas iekārtas un roboti, kas apveltīti ar mākslīgo intelektu. Tas ne vien ienesīs darba tirgū jaunas prasmes un augstāku produktivitāti, bet arī radīs virkni izaicinājumu, tostarp jautājumu par to, kādas zināšanas un prasmes būs nepieciešamas nākotnē. Tehnoloģiju uzņēmuma Accenture veiktais pētījums norāda: automātika būs neizbēgama darba sastāvdaļa.

Tā vietā, lai netīros šķīvjus restorānā novāktu viesmīļi, to dara lidojoši droni, savukārt elektronikas ražotne vairākas nedēļas var darboties bez cilvēku palīdzības – tā vairs nav zinātniskās fantastikas filma, bet realitāte, ko jau tuvākajos gados novērosim arī Latvijā. Pirmajā acu uzmetienā šķiet, ka automatizācija ir pāreja no cilvēku veikta darba uz iekārtu vadītu procesu, tomēr tas ir maldīgs priekšstats.

“Automatizācijas lielākais pluss ir iespēja fundamentāli mainīt veidu, kādā strādā gan darbinieki, gan uzņēmumi kopumā. Iekārtas piedāvā nesalīdzināmu mērogu un produktivitāti, kā arī ļauj paveikt pavisam citas sarežģītības uzdevumus. Tas lauž priekšstatus par to, kas ir iespējams – cilvēki un viņu digitālie palīgi kopā var darīt lietas citādāk un darīt citas lietas. Šodienas izaicinājumus nevar atrisināt tikai lietojot vairāk tehnoloģiju vai vienkārši aizstājot cilvēkus ar tehnoloģijām. Uzņēmumiem jādomā par to, kā ļaut cilvēkiem – lietotājiem un darbiniekiem, izmantot tehnoloģijas, lai sasniegtu vairāk. Jāveido jauna korporatīvā kultūra, kurā cilvēki var nepārtraukti mācīties un adaptēties, radīt jaunus risinājumus. Laikā, kad fokuss ir uz tehnoloģijām, īsti līderi patiesībā liks cilvēkus pirmajā vietā,” stāsta Maksims Jegorovs, Accenture vadītājs.

accenture

Katru gadu Accenture veic starptautisku pētījumu Tehnoloģiju vīzija (Technology Vision), kurā tiek atspoguļotas aktuālās tehnoloģiju tendences un izdarīti informēti minējumi par to, kā tās mūs ietekmēs nākotnē. Šogad kā viena no būtiskākajām tendencēm minēta tieši gudro tehnoloģiju ieviešana. Tas skaidrojams ar to, ka šobrīd programmatūras ir kļuvušas par daudzu biznesu neatņemamu sastāvdaļu. Arvien vairāk procesu un objektu ir saistīti ar kādu programmatūru, tāpēc paplašinājies to darbību loks, ko ir iespējams automatizēt. Apvienojot straujo tehnoloģiju attīstību un mākslīgo intelektu, paveras iespējas tehnoloģijām, kas ir daudz “jūtīgākas” un “mācās” no cilvēkiem un situācijām ātrāk. Par šī virziena potenciālu liecina arī fakts, ka investīcijas mākslīgā intelekta jaunuzņēmumos pēdējo četru gadu laikā ir palielinājušās 20 reizes.

Jau šobrīd gudrās iekārtas tiek izmantotas daudzās industrijās. Piemēram, finanšu institūcijas pielieto valodas apstrādes programmatūru, kas ļauj monitorēt komunikāciju iestādes iekšienē, tādējādi novēršot krāpšanas iespējamību. Veselības sistēmas nodrošinātāji analizē milzīgu datu apjomu un noteiktas to daļas, lai atrastu sakarības starp pacientu sūdzībām, izmeklējumiem, izmaksām un tamlīdzīgi, un identificētu veselības aprūpes vājās vietas un veidus, kā tās uzlabot. Tāpat daudzi uzņēmumi automatizējuši plānošanu, ko tagad veic autonomi roboti vai bezpilota transportlīdzekļi. Tie paši nogādā preces no noliktavas uz veikalu un no veikala pie lietotājiem. Tāpat automatizācija atvieglo pilsētnieku dzīvi ar inteliģentām ielu apgaismes un satiksmes kontroles sistēmām, kas pielāgojas diennakts laikam, gājēju plūsmas un satiksmes intensitātei, laikapstākļiem un citiem faktoriem.

Ko gudra automatizācija nozīmēs uzņēmumiem? Tas ļaus radīt inovācijas un attīstīties, uzlabos spējas ātri reaģēt uz izmaiņām un ļaus vienkāršot sistēmas un procesus, saīsinot laiku līdz tirgum. Automatizācija rada izmaiņas ne vien informācijas tehnoloģiju sistēmās, bet arī fiziskajā pasaulē, ļaujot cilvēkiem un iekārtām strādāt līdzās. Accenture pētījuma ietvaros aptaujātie biznesa līderi atzīst, ka organizācijas izjūt nemitīgu spiedienu veidot dažādas inovācijas un attīstīties, pretējā gadījumā konkurenti viņus izspiedīs no tirgus. Uzņēmumi tiks galā ar pieaugošo sarežģītību, ko rada digitālie risinājumi, ja spēs savā labā izmantot un integrēt visus jauninājumus – produktus, pakalpojumus, tehnoloģiju rīkus, biznesa modeļus, jaunas apvienošanās un tamlīdzīgi. Lai tas notiktu, nepieciešamas jaunas prasmes un darbaspēks, ko spēj sniegt digitālās ēras jaunie kolēģi – roboti un automātika.

Technology Vision ir ikgadējs starptautiskā IT uzņēmuma Accenture veikts pētījums, ko veic Accenture Technology Izpētes un attīstības departaments. Kā tehnoloģiju uzņēmumam Accenture vienmēr ir jāpārzina ne vien jaunākās inovācijas, bet arī jāvar izdarīt gudras prognozes par to, kā tehnoloģijas ietekmēs to lietotājus, organizācijas un sabiedrību kopumā.

Saistītie raksti