Datuve :: Ierosinātas 25 krimināllietas par nelicencētu programmu lietošanu

Datuve

Mana Datuve

Reģistrācija | Noteikumi | Paroles atjaunošanaForums

Ieskaties


Raksti

Lietotāji online

Lietotāji online: 88

Reģistrētie lietotāji online: 0

Viesi online: 88

Datuve.lv video
Top.LV

Ierosinātas 25 krimināllietas par nelicencētu programmu lietošanu

Ievietoja: MartinsKarelis @ 2011.08.10 21:31  

Š.g. pirmajā pusgadā Valsts policiju sadarbībā ar BSA veikusi 150 datorprogrammu legalitātes pārbaudes. To rezultātā ierosinātas 25 krimināllietas par nelicencētu programmu lietošanu uzņēmumos.

„Darbs pie noziegumu atklāšanas pastiprinās un kļūst efektīvāks, taču tikai ar reidiem palīdzību situāciju būtiski uzlabot ir grūti. Jau četrus gadus nozagtās programmatūras apjoms valstī ir nemainīgi 56% no visas lietotās programmatūras. To var nosaukt par stabilitāti, taču, manuprāt, tā ir stagnācija, kas var nest būtisku kaitējumu ne tikai darprogrammu īpašniekiem, bet visai ekonomikai kopumā, jo liecina par intelektuālā īpašuma neaizsargātību mūsu valstī un lielu zagtā īpašuma īpatsvaru,” veikto pārbaužu rezultātus raksturo BSA pilnvarotais pārstāvis Latvijā Jānis Bordāns.

Ar katru gadu datorprogrammu legalitātes pārbaudes tiek veiktas biežāk. Pērn BSA sadarbībā ar Valsts policiju veica 264 šādas pārbaudes, 2009.gadā - 220 pārbaudes. Uzņēmumos salīdzinoši bieži tiek konstatēts nelegāli instalēts dārgs programmnodrošinājums. Daļa uzņēmēju joprojām cenšas taupīt, savu kompāniju darbā izmantojot pirātiskās datorprogrammas, tomēr neatkarīgi no programmu vērtības un pārkāpumu izdarīšanas motīviem tiek pārkāptas autortiesības un par to draud kriminālatbildība. Turklāt datorprogrammu autortiesību īpašniekiem nākas maksāt kompensācijas par zagto programmu izmantošanu.

Saistītie raksti

Komentāri

#1 Neticis @ 2011.08.10 22:14

Lai ko apgalvotu BSA, tas ir tikai naudas izsišanas kantoris.
Pretējā gadījumā Jānis Bordāns būtu pirmais, kas mācītu, ka, ja nevar atļauties dārgus slēgtā koda produktus, tad var izmantot par velti atvērtā koda analogus.

#2 Gestapo @ 2011.08.10 22:36

A kas draud ja uzņēmums lieto nelegālās programmas un pat OS?

#3 VM.turists @ 2011.08.10 23:09

150 pārbaudes ir daudz?
cik cilvēki strādā tai kantorī?
3. gab?

priekšnieks
vietnieks
un darbienieks kurš veic pābaudes?

#4 V-V-V @ 2011.08.10 23:30

  Izskatās, ka BSA cenšas panākt, lai visi pārietu uz atvērto kodu, bet viņiem taču maksā par pretējo!
  Kapēc janoniecina pirātisms? Valsts ir vainīga pie tā, ka par oficiālo dokumentu standartu ir daudzas maksas programmas. Tā kā valsts nav visai Latvijai apmaksājusi licenses, lai šos standartus varētu uzturēt, un izskatās, ka apmaksāt nekad arī nebūs spējīga, tad būtu valsts priekšstāvju primārā prioritāte krīzes laikā pāriet uz atvērto kodu gan standartos gan visās pakļautības iestādēs. Tas neatsverami atslogotu budžetu.

  Šeit, tulīt, skaidrs, ka būs iebildumi par drošību utt., bet pirms komentējat atbildiet uz vienkāršu jautājumu: Vai šajā valstī ir jel-kas slepens, bez atrunātajiem iepirkumiem, kā arī naudas pārskaitījumiem no valsts budžeta uz ministru, oligarhu un viņu radinieku kontiem? Vai Latvijai ir jel kas CITS, kas būtu uzskatāms par slepenu (protams izņemot starptautiskos līgumus, ES, NATO)?

  Un tie iestāžu darbinieki, kam būs grūti pāriet uz atvērto kodu vai grūti iemācīties, ko jaunu, ir jāatlaiž (ir pat redzēts, ka vienai otrai augstākai iestādei "datorspeci", kuri kā parasti pārstāv kādu datorfirmu un neko vairāk par Word atvēršanu nemāk pat .pdf pārlūku neinstalē).
  Vietā jānāk jaunajiem (tikai protams ne: JL, TP, SC, V, sorosiešiem, pajoliem), kuriem vēl nav sačakarētas smadzenes un kuri vēl izsīkstošā patriotisma vadīti vēl nav aizbraukuši prom, tiem kuri redz LV pēc 30 gadiem bez aziātu un turku sejām, un kuriem pakaļā nav iebāsts burkāns ar kredītu (lasīt, kredīts=parāds), kuri neatbalsta investīcijas (lasīt, investīcija=izzagšana) un kuriem patiesi rūp LV meži un cilvēki (nevis tauta, jo lasīt, tauta=100-purni).

#5 nujj @ 2011.08.11 03:17

ha 150 parbaudes, lielaka dala saucamo mediju/reklamu agenturas visas sez uz nelagalam OS un citiem izstrades rikiem, vajadzetu tos pakratit

#6 linux @ 2011.08.11 07:42

viņiem arī ir bail taisīt daudz reidus un sodīt daudz cilvēkus, jo visi ļoti labi zin (mana mamma lieto linux un openoffice) , ka maikrosofts ir labs tikai zagtā veidā. Arī skolās pēc likuma ECDL eksāmenu drīkst kārtot ne maikrosofta produktos.
Kopš pārgāju uz openoffice, man vairs nav jāmaksā arī par Tildi, jo tur pareizrakstības pārbaude ir bezmaksas. Vispār man ir žēl Tildi - viņi pat normālu tulkošanas rīku pa 10 gadiem nevarēja uztaisīt - viņiem uz doto brīdi nav nekā ko man piedāvāt.

#7 autocad @ 2011.08.11 08:23

Visvairāk jau sanāk maksāt par tādiem monstriem kā fotošops un autokads.
Kas nevar nopirkt fotošopu, iesaku pamēģināt sumopaint.
Vai kāds nevar ieteikt autokada alternatīvu? Vismaz lai read only režīmā varētu atvērt autokada rasējumus.

#8 to autocad @ 2011.08.11 09:20

ar DWG TrueView vai Autodesk Design Review

#9 lm @ 2011.08.11 09:38

autocad rakstīja:

Vai kāds nevar ieteikt autokada alternatīvu? Vismaz lai read only režīmā varētu atvērt autokada rasējumus.

Skatīšanai un pielabošanai:
https://www.autocadws.com/
Zīmēšanai:
DraftSight
http://www.3ds.com/products/draftsight/free-cad-software/

#10 ruukjis @ 2011.08.11 11:16

V-V-V rakstīja:

Izskatās, ka BSA cenšas panākt, lai visi pārietu uz atvērto kodu, bet viņiem taču maksā par pretējo!
  Kapēc janoniecina pirātisms? Valsts ir vainīga pie tā, ka par oficiālo dokumentu standartu ir daudzas maksas programmas.

Tālāk lasīt vairs nebija vērts, jau šis teikums pilnīgās auzās.
Es tev ieteiktu iepazīties ar MK noteikumiem Nr.1163 "Grozījumi MK noteikumiem Nr. 473", pirms gvelzt pilnīgas stulbības.

#11 _ @ 2011.08.11 11:28

Jāpāriet uz brīvo programmatūru.

#12 romajo @ 2011.08.11 15:54

Diez kāda ir pārbaužu ģeogrāfija, vienmērīgi sadalīta pa reģioniem, vai galvenokārt Rīgā???

#13 defender82 WWW @ 2011.08.11 16:10

#11 t ā ja UBUNTU un tur visir pieejams par brīvu.....:D

#14 Meerglis1 @ 2011.08.12 14:50

Mans ūķis priekš BSA būtu gards kumosiņš. Bet nebūs.

#15 Kaijas @ 2011.08.15 00:33

defender82 rakstīja:

#11 t ā ja UBUNTU un tur visir pieejams par brīvu.....:D

Un par brīvu arī uzkaras pie 20% screensaver palaishanas un par brīvu paint'am nav undo un par brīvu 10% no darba dienām vismaz vienreiz taa nofrīzo, ka bez cold reset netiek cauri. Ir risks un galvenokārt neiespējami reizē lietot dažādas atskaņojošas programmas (klausies muuziku, ja bus flash plugins ar skanju, flash nocrashos).

Linuxisti jau var vainot visu ko(Sleegto sourci, dumjus lietotajus, ljaunus razotajus, kosmiskaas lietotaja vajadzibas un prasiibas), bet rezultata viena OS straada, bet otra karaas un brūk uz ikdieniskam darbiibam.

Ka ari daudzas citas bezmaskas "iespeejas"...

P.S. Lietoju ubuntu ikdiena, un salidzinot veiktspeju un cenu, domaju ka neskaitot dažus niķus ir ieverojami prieksha W7. Bet ja abus salidzina tiri funkcionali, viss kas saistits ar Linux Desktop ir parak nestabils, lai bez plika entuziasma vienkarsi lietotu. Galvenās problēmas jau nav salīdzināt OS bet lietojumprogrammas.

#16 A man pofig ... @ 2011.08.18 14:05

un es piķoju par dārgām programmām un gribu, lai Bils ir vēl bagātāks, ka nezina, kur to naudu bāzt.