Datuve :: Starptautiskā intelektuālā īpašuma apvienība norāda uz problēmām intelektuālā īpašuma aizsardzības jomā Latvijā

Datuve

Mana Datuve

Reģistrācija | Noteikumi | Paroles atjaunošanaForums

Ieskaties


Raksti

Lietotāji online

Lietotāji online: 100

Reģistrētie lietotāji online: 0

Viesi online: 100

Datuve.lv video
Top.LV

Starptautiskā intelektuālā īpašuma apvienība norāda uz problēmām intelektuālā īpašuma aizsardzības jomā Latvijā

Ievietoja: MartinsKarelis @ 2011.04.26 11:51  

Starptautiskā intelektuālā īpašuma apvienība (IIPA – International Intellectual Property Alliance) rekomendējusi pievērst īpašu uzmanību problemātiskajai situācijai Latvijā intelektuālā īpašuma aizsardzības jomā. IIPA rekomendācija tiks izskatīta, veidojot ASV valdības ziņojumu par intelektuālā īpašuma aizsardzību aptuveni 80 pasaules valstīs.

Kā galvenās problēmas IIPA norāda joprojām nemainīgi augstos pirātisma rādītājus Latvijā un vāju intelektuālā īpašuma tiesību aizsardzības mehānismu. Par nepilnībām liecina nesamērīgi ilgas tiesu procedūras, vāja izpratne par autortiesību pārkāpumu nodarīto kaitējumu, minimāli sodi par autortiesību pārkāpumiem u.c. Atsevišķas tiesvedības autortiesību pārkāpumu gadījumos Latvijā ilgst pat piecus gadus un vairāk.

„Tas, ka Latvija pēc vairāku gadu pārtraukuma atkal nonākusi starptautisko intelektuālā īpašuma organizāciju uzmanības lokā – tā saucamajā „pelēkajā sarakstā” starp valstīm, kuras īpaši jāuzrauga, nav iepriecinoša ziņa un var atstāt potenciāli negatīvu ietekmi arī uz Latvijas kredītreitingu. Tas ir sava veida ziņojums potenciālajiem investoriem, kas parāda un izvērtē biznesa vidi Latvijā no intelektuālā īpašuma drošības viedokļa. Tas aizkavē arī vietējās IT industrijas attīstību, jo ziņa, ka vairāk kā puse lietotāju izmanto nelegālas – būtībā zagtas programmas, mazina Latvijas uzņēmumu motivāciju investēt jaunākās paaudzes programmatūras izstrādāšanā. Ja programmatūras autortiesību aizsardzības vide Latvijā būtu labvēlīgāka, mums būtu vairāk tādu izcilu uzņēmumu kā, piemēram, Tilde, kas izstrādājusi vairākus starptautiski atzītus, unikālus IT risinājumus un produktus,” IIPA rekomendācijas skaidro BSA pilnvarotais pārstāvis, zvērināts advokāts Jānis Bordāns.

Pēc līdzšinējiem Business Software Alliance (BSA) datiem pirātiskās programmatūras nodarīto zaudējumu apjoms Latvijas ekonomikai bija aptuveni 24 miljoni ASV dolāru gadā.

IIPA prioritārās rekomendācijas situācijas uzlabošanai Latvijā ietver tiesvedības procesa, tostarp, izmeklēšanas un prokuratūras darba paātrināšanu, kā arī bargākus sodus par intelektuālā īpašuma tiesību pārkāpumiem. IIPA iesaka arī uzlabot sadarbību starp atbildīgajām tiesībsargājošām institūcijām - Ekonomikas policiju, pašvaldības policiju, Finanšu policiju, muitu, prokuratūru un tiesnešiem.

IIPA aicina Latvijas valdību kļūt par paraugu sabiedrībai intelektuālā īpašuma tiesību ievērošanā un legālas programmatūras lietošanā, kas līdz šim nav pilnībā nodrošināts.

Saistītie raksti

Komentāri

#1 ddd2 @ 2011.04.26 11:54

intelektuālais īpašums :D naudas k''ašana smašīna - copy&paste un jums lūgtum miljons intelektuālā īpašuma ko pārdod pa 10$ gabalā, itogo, 10miljoni kabatā.... ups, dēļ pirātiem tikai 5 ļimoni iekrita, ui skāde, ui skāde ... tas nekas ka pašizmaksa ir labi ja 1 miljons un 4 ir peļņa, tas nekas - vsjo majo!

#2 pioners1001 @ 2011.04.26 12:09

Visiem intelektuālā īpašuma autoriem utt. jāprot piemēroties jaunajiem apstākļiem un spēt pelnīt nevis ar savu CD, DVD utt. pārdošanu, bet ar pakalpojumiem. Koncertiem, reklāmu utt.

#3 karuuzo @ 2011.04.26 15:16

Da lai šitie uz autoriem parazitējošo organizāciju aizstāvji osta pēdu. Visām šitām organizācijām tikai viens mērķis - nokāst sev vairāk naudas.

m

#4 Valdis_ @ 2011.04.26 15:26

"Intelektuālā īpašuma" sargātāji atgādina 20.gs. sākuma privātīpašniekus, kuri centās panākt nodevas par to, ka pāri viņu īpašumiem norit starptautiskie avioreisi.
Likumiem ir jānosaka saprātīga robeža starp indivīda un sabiedrības interesēm, bet šobrīd patenti un autortiesības uz pārējās sabiedrības rēķina pārlieku atbalsta atsevišķas kompānijas (ne jau izgudrotājus vai autorus).
Papildu uzziņai http://odo.lv/Blog/100922

#5 R @ 2011.04.26 16:24

mhm es gribu redzet ka Latvija uzlabosies situacija sakara ar licenzem :D gaidu ar maisu

#6 Aspekts. @ 2011.04.26 16:24

... nodarīto zaudējumu apjoms Latvijas ekonomikai bija aptuveni 24 miljoni ASV dolāru gadā ...

Nevis 24 mlj. ASV dolāru zaudējumi, bet kā reizi nevajadzīgi neiztērētas naudas ietaupījums, kura, cerams, ir prātīgāk izmantota.

#7 matemātika @ 2011.04.26 17:28

Eh, žēl, ka neviens nav sarēķinājis, cik zaudējumu Latvijai ir no tā, ka valsts sektorā open soruce vietā tiek lietototi pārsvarā tikai un vienīgi Microsoft produkti.

#8 LINUSGATES @ 2011.04.26 18:47

matemātika rakstīja:

Eh, žēl, ka neviens nav sarēķinājis, cik zaudējumu Latvijai ir no tā, ka valsts sektorā open soruce vietā tiek lietototi pārsvarā tikai un vienīgi Microsoft produkti.

Kas tad jums traucē sareiķināt? Nedomāju ,ka būs liels ieguvums , jo pārsvarā open source bezmaksas ir tikai privātajiem klientiem, bet opec source programmatūra uzņemumiem ir par maksu

#9 ŽoraII @ 2011.04.26 19:51

Nez cik open source produktus ir  radījušas te komentējošās skolnieces ?
Plukatas kuri paši neko nespēj radīt skaitīs naudu svešā kabatā.
Nepatīk...? Nu tad nelietojiet tos darbus kuru autori par savu darbu grib to naudiņu.
Lietojiet bezmaksas "alternatīvas"
Kur problēma ?
Kāpēc jūs tik ietiepīgi negribat lietot to kas ir bez maksas, un no kurienes jums ir šitā nevaldāmā tieksme sameklēt maksas softu un činkstēt ka jūs aplaupa ?

Tas ir iedzimts stulbums vai jūs viņu kaut kā dzīves laikā apgūstat ?

#10 Khe khe @ 2011.04.26 20:52

"...aicina Latvijas valdību kļūt par paraugu sabiedrībai..."

pārsmējos šo frāzi lasot :)))

#11 ņikānasaprotu @ 2011.04.26 21:56

Nepatīk...? Nu tad nelietojiet tos darbus kuru autori par savu darbu grib to naudiņu.Nu kur šitāc muļķic var būt mūsu vidū, a? Maksāt par intelektuālo darbu? Maksāt par braukšanu trolejbusā, tramvajā...nu biedri ir jābūt idiotam, lai to darītu, kaut gan...man tā gribās saņemt  naudiņu , un ne mazu, par savu darbu...

#12 interesanti @ 2011.04.26 22:00

a uz kurām valstīm SIĪA ir norādījusi bez Latvijas?

#13 Valdis_ @ 2011.04.27 11:59

LINUSGATES rakstīja:

.. jo pārsvarā open source bezmaksas ir tikai privātajiem klientiem, bet open source programmatūra uzņēmumiem ir par maksu

Ir apzināti/neapzināti meli.

Visas atvērtā koda programmas var izmantot komerciālos nolūkos. Programmas, kuras var izmantot tikai nekomerciāliem nolūkiem nav atvērtā koda programmas, jo ierobežo 1. brīvību -- "Brīvi izmantot programmu jebkuriem nolūkiem" un pastāv tikai slēgtā koda programmu izmēģinājuma/bezmaksas versijās.

#14 dss_it_security @ 2011.04.27 16:40

Ja BSA vai kāds cits LV patiešām meklētu risinājumu, tad sen jau būtu sazinājušies ar mums:)

#15 Evers @ 2011.04.28 07:33

"Pēc līdzšinējiem Business Software Alliance (BSA) datiem pirātiskās programmatūras nodarīto zaudējumu apjoms Latvijas ekonomikai bija aptuveni 24 miljoni ASV dolāru gadā."

HAHAHAHA.

Ietaupījums, ietaupījums un vēlreiz ietaupījums!

#16 Go play cs, ape! @ 2011.04.28 21:38

LINUSGATES rakstīja:


Kas tad jums traucē sareiķināt? Nedomāju ,ka būs liels ieguvums , jo pārsvarā open source bezmaksas ir tikai privātajiem klientiem, bet opec source programmatūra uzņemumiem ir par maksu

Opensource ir opensource, vienalga uzņēmums vai privātais. Nevajag jaukt ar "freeware".

#17 skicētājs WWW @ 2011.04.29 18:29

Es tieši nopirku jaunāko CorelDraw par 387,90 Ls, taču man nav sajūtas, ka esmu izdarījis ko prātīgu. Vienīgais labums ir tāds, ka tagad varu to pievienot attaisnotajiem izdevumiem, un no šīs summas es valstij nemaksāšu IIN.