Datuve :: Darba devēji IT sfērā nav gatavi atklātībai algu jautājumā

Datuve

Mana Datuve

Reģistrācija | Noteikumi | Paroles atjaunošanaForums

Ieskaties


Raksti

Lietotāji online

Lietotāji online: 124

Reģistrētie lietotāji online: 0

Viesi online: 124

Datuve.lv video
Top.LV

Darba devēji IT sfērā nav gatavi atklātībai algu jautājumā

Ievietoja: MartinsKarelis @ 2011.06.30 09:55  

„Stabils atalgojums”, „Konkurēt spējīgs atalgojums + bonusi”, „Pieklājīgs atalgojums un sociālās garantijas” – šādas un līdzīgas frāzes atrodamas lielā daļā vakanču portālos atrodamajos darba piedāvājumu aprakstos. Tajā pašā laikā, kurš ir viens no pirmajiem jautājumiem, kas cilvēkam rodas, meklējot darbu un pētot šīs pašas vakances? Protams, tas ir piedāvātā atalgojuma lielums, kurš jo īpaši aktuāls kļūst jomās ar izteiktu darbaspēka trūkumu, un viena no tādām ir Informāciju tehnoloģiju nozare.

Papētot lielākajos vakanču portālos atrodamos darba piedāvājumus Informāciju tehnoloģiju jomā, tikai retos gadījumos darba devējs ir norādījis atalgojuma izmērus un arī tad tikai specifiskās vietnēs. Rodas jautājums - kādēļ tā? No vienas puses, paši vakanču izvietošanas noteikumi neieslīgst tādās detaļās, kā prasību uzstādīšana attiecībā uz darba devēju par daudz maz konkrēta atalgojuma norādīšanu. Tiesa, atsevišķas darba sludinājumu vietnes šo tendenci ir gatavas mainīt. Viena no tādām ir IT darba tirgus portāls www.likeIT.lv, kas vakanču noformēšanas prasībās iekļāvis arī lūgumu pēc darba samaksas apjoma minēšanas. Kā norāda portāla pārstāve un uzņēmuma „Eiro Personāls” konsultante Liena Graudiņa, tad ir jūtams to darba devēju pieaugums, kuri gatavi norādīt piedāvātās algas apmērus skaitliskā izteiksmē, bet pārsvarā tie ir vai nu privāti pašmāju uzņēmumi vai, gluži pretēji, lieli ārzemju uzņēmumi, kas uzreiz spēj piesaistīt ar lielu algas apjomu.

Kāda ir pašu darba devēju motivācija norādīt vai tieši pretēji, klusēt, par darba samaksas izmēriem? Aptaujāto IT uzņēmumu vidū ideja par atalgojuma norādīšanu nav populāra. Par visbiežāk minēto iemeslu tiek nosaukta algas ciparu konfidencialitāte, kas nozīmē, ka uzņēmumi nevēlas šos skaitļus publiski izpaust – tos uzzināt iespējams tikai darba intervijas laikā vai pat vēl vēlāk – tikai līdz ar konkrēta darba piedāvājuma izteikšanu kandidātam. No darba devēju puses vēl viens skaidrojošs viedoklis atalgojuma noslēpumainībai, ir tā „dzimšana” vien pašas tikšanās laikā ar kandidātu - atkarībā no potenciālā darbinieka piedāvātajām spējām un pieredzes tiek noteikts, ko uzņēmums gatavs tam piedāvāt. Līdz darba pārrunām algas apmēri netiek izpausti, jo tas varētu aizbaidīt kandidātu. Visbeidzot, no darba devēju puses saklausāms arī jau minētais aspekts, ka paši vakanču portāli pēc atalgojuma norādīšanas netaujā.

„Uzņēmumos, kuros personāla atlases sistēma ir sakārtota, atalgojumu izmēri ir skaidri jau līdz ar vakances izsludināšanu,” algu jautājumu komentē personālvadības uzņēmuma SIA” Eiro Personāls” vadītāja Arta Biruma, tādējādi apgāžot tēzi par algas izmēru rašanos vien darba intervijas laikā. „Pārsvarā tie ir lielie uzņēmumi, kur darba samaksa attiecīgajām pozīcijām jau laikus ir atrunāta un visiem vienāda.” Tomēr uzņēmumu klusēšanu attiecībā uz algu apmēriem, Biruma skaidro ar tajos valdošajiem principiem, jo vienkārši nav pieņemts par algu jautājumiem runāt atklāti. „Savukārt, uzņēmumos, kuros valda nosacīts bardaks, bieži pat nav īsti skaidrs, kāds speciālists uz izsludināto vakanci tiek meklēts un ko uzņēmums tam var piedāvāt.” SIA „Eiro Personāls” vadītāja šādas neskaidrības skaidro ar uzticības un konkrētu principu trūkumu atalgojuma sastādīšanā.

Nevar noliegt ieguvumus no vismaz aptuvena atalgojuma norādīšanas. Pirmkārt, tiek aiztaupīts laiks kā darba devējam, tā meklētājam – abām pusēm ir skaidrs, ko tās spēj sniegt vai iegūt un uz attiecīgo vakanci piesakās tādi kandidāti, kas par attiecīgo samaksu gatavi strādāt. Vienlaicīgi, standarta frāžu aizstāšana ar cipariem arī parāda uzņēmuma spēju skaidri un gaiši norādīt, ko tas savam darbiniekam spējīgs piedāvāt, tādējādi, iztiekot bez aizplīvurotām un bieži vien nekādu skaidrību neviesošām frāzēm.

Saistītie raksti

Komentāri

#1 Box WWW @ 2011.06.30 14:24

alga ir visai individuals izmers - katram konkretajam darba staties gribetajam IT sfera ! Vel varetu runat par kautkadu zonu no - lidz - bet noteikti ne konkreti rakstot tieshi cik

#2 Kaitnieks @ 2011.06.30 17:25

Tam visam iemesls slēpjas faktā, ka programmētāji bieži vien nevēlas un neprot tirgoties, tāpēc darba devējs iesmērē viņiem pēc iespējas mazāku algu, jo tiem, savukārt, atšķirībā no intravertajiem programmētājiem, ir liela pārliecināšanas un darījumu pieredze. Ne visas firmas to dara tāpēc, lai uz programmētāju personīgo īpašību rēķina ietaupītu uz algu, daļa firmu vienkārši noskatās un pieņem to vispārējo kultūru.

#3 Radars2 @ 2011.07.01 15:27

Programmētājs ir radoša personība, tāpēc es piekrītu viedoklim, ka formālās vakances prasības nav objektīvs kritērijs, tāpēc nevar vakancei piekabināt konkrētu algas ciparu - vienam tas būs par maz, otram par daudz. Tāpēc vajag norādīt algas diapazonu - no līdz. Pieteikami plašu.